free portfolio website templates
Mobirise

Biomikroskopie

Vyšetření objektivního stavu předního segmenta oka pomocí štěrbinové lampy.

Mobirise

Refraktometrie

Měření refrakčního stavu oka. V dnešní době se nejčastějí použivá automatický přístroj - autorefraktometr. Měření je rychlé a časově nenáročné.

Mobirise

Oftalmoskopie

Vyšetření objektivního stavu zadního segmenta oka a to buď pomoci ručního oftalmoskopa, anebo speciální čočky, díky které je zajištěn zvětšený obraz fundu. 

Mobirise

Gonioskopie

Diagnostická metoda vyšetření úhlu přední oční komory. Využívá se pro rozlišení glaukomu s otevřeným, uzavřeným či částečně uzavřeným úhlem. Ke gonioskopii se používá speciální kontaktní čočka, která se přikládá na rohovku v lokální anestezii.

Mobirise

Perimetrie

Diagnostická metoda, která se používá ke zjištění změn rozsahu zorného pole nebo jeho výpadkům (tzv. skotomy). Hodnotí se světelná citlivost zorného pole a to jak centrálního, tak i periferního.

Mobirise

Tonometrie

Vyšetřovací metoda, kterou se měří nitrooční tlak. V dnešní době se nejčastějí použivá automatický přístroj - bezkontaktní tonometr. Prudké fouknutí vzduchu oploští rohovku. Přitom platí, že čím je nitrooční tlak vyšší, tím hůř lze rohovku oploštit.

Mobirise

Optická koherentní tomografie (OCT)

Neinvazivní, nekontaktní zobrazovací diagnostická metoda, která umožňuje provést a znázornit řezy sítnicí s vysokou rozlišovací schopností. Používá se především v diagnostice zeleného zákalu (glaukomu) a poruch sítnice.

Mobirise

Fluorescenční angiografie (FAG)

Vyšetření očního pozadí pomocí kontrastní látky (fluorescein), která je podávána intravenózně a následně se krevním oběhem dostane do cév uvnitř oka. V průběhu vyšetření je obraz cévního systému oka zachycen na fotografii speciální digitální kamerou. 

Mobirise

Pachymetrie

Vyšetření, pomocí kterého oční lékař měři tloušťku rohovky. Důležité pro správné zhodnocení výše nitroočního tlaku; pokud je rohovka významně silnější nebo tenčí, než odpovídá průměru v populaci, je nutné naměřené hodnoty nitroočního tlaku přepočítat podle určitého koeficientu.