nejčastější oční onemocnění, pro které je týpická hlenohnisavá sekrece, zarudnutí oka. Záněty spojivek lze dělit podle několika kritérií, která se vzájemně doplňují. Podle průběhu je dělíme na hyperakutní (kdy se příznaky onemocnění vyvíjejí během několika málo hodin po setkání s infekcí), akutní (příznaky se vyvinou obvykle během několika hodin až dnů, během týdne dochází k postižení druhého oka a netrvá déle než 4 týdny) a chronické, trvající déle než čtyři týdny.
Etiologie: příčiny lze rozdělit do dvou kategorií:
1. infekční - bakteriální, virové, parazitární, plísňové,
2. neinfekční - z trvalého dráždění, alergické, toxické, v souvislosti s jinými chorobami.
Typické symptomy: otok víček až pseudoptóza, sekretem slepená víčka po ránu, pocit cizího tělesa a tlaku v oku, světloplachost, zvýšené slzení až blepharospasmus, zvětšení preaurikulámích uzlin.
Akutní bakteriální konjunktivitida.
Nejčastěji v zimě a na jaře se vyskytující jednostranný, během hodin vznikající zánět s hlenohnisavou sekrecí, spojivkovým překrvením a otokem víček. Během 1-2 dnů bývá postiženo druhé oko. Tvoří asi 5 % všech spojivkových zánětů. Nejčastějšími patogeny jsou Streptococcus pneumoniae a Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus a Moraxella lacunata. Infekci Streptococcus pneumoniae doprovází otok víček, spojivkové hemoragie, tvorba membrán na tarzální spojivce. Infekce hemofilové, na druhou stranu, mohou vést k rohovkovým komplikacím (infiltráty, vředy). U dětí je zpravidla zánět doprovázen alterací celkového stavu. Odeznívá za 10−14 dní.
Terapie: Výplachy jodpovidonem (Betadine) s ředěním 1:16, širokospektrá anbiotika co 2−4 hodiny topicky v kapkách či jako mast v délce užívání 7−10 dní.
Virové konjunktivitidy.
Virové konjunktivitidy patří k nejčastějším zánětům spojivek. Nástup bývá velmi rychlý, postižený si stěžuje na pálení očí (pocit písku v očích), je viditelná serózní až serumucinózní sekrece, spojivková injekce, otok víček, folikulární reakce a zduření uzlin submandibulárních a preaurikulárních. Prakticky všechny virové agens (nejčastěji však adenoviry) způsobují folikulární konjuktivitidu, někdy s přechodem do keratitidy.
Terapie: příčinná neexistuje. V akutní fázi uleví místně chladné obklady, vazokonstrikční léky a krátkodobě (vzhledem k vedlejším účinkům) podané steroidy. Na délku zánětu a jeho výsledek však nemají vliv.
Adenovirová konjuktivitida
Onemocnění je vysoce infekční, přenos je cestou sekretu z očí či respiračního traktu na předmětech denní potřeby. I přímý přenos kontaktem s infikovanou osobou je možný. Délka onemocnění je 3−6 týdnů s nejvyšší infekciozitou v prvním týdnu a půl. V klinické praxi rozlišujeme průběh infekce jako epidemickou keratokonjuktivitidu nebo jako faryngokonjuktivální horečku.
Terapie: Symptomaticky podáváme obklady na víčka a krátkodobě kortikoidy.